Menu

Program

Nowe, atrakcyjne miejsce w Gdańsku z kompleksem handlowym i nowoczesną przestrzenią publiczną

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

 • Centrum Dziedzictwa Historycznego Gdańska
 • Nowe biuro informacji turystycznej
 • Największy multipleks kinowy w regionie
 • Food court i restauracje z ogródkami
 • Kultura i rozrywka
 • 62,000 m² GLA
 • Około 220 sklepów
 • śródmiejski supermarket
 • Sklepy flagowe
 • 1,100 miejsc parkingowych
 • 20,000 m² powierzchni biurowej
 • Otwarcie 2017

FORUM GDANSK

Forum Gdansk to nowe, atrakcyjne miejsce w Gdańsku z kompleksem handlowym i nowoczesną przestrzenią publiczną, które powstaje w samym centrum miasta w ramach rewitalizacji historycznego Targu Siennego i Rakowego. Inwestycja obejmuje budowę Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska oraz węzła przesiadkowego i infrastruktury drogowej wokół kompleksu. Projekt realizowany jest we współpracy pomiędzy Multi Corporation a Gminą Miasta Gdańska oraz PKP. Budowa rozpoczęła się jesienią 2014 roku, a otwarcie planowane jest na 2017 rok.


Lokalizacja w samym sercu Gdańska

Forum Gdansk powstaje w jednej z najlepszych lokalizacji na terenie Trójmiasta, na 6-hektarowej działce w obrębie ulic 3 Maja, Armii Krajowej, Wały Jagiellońskie i Hucisko. Jest to centralny punkt aglomeracji, w sąsiedztwie dworca kolejowego Gdańsk Główny, zabytkowego Głównego Miasta i budynków użyteczności publicznej. Dotychczas potencjał tego kwartału nie był wykorzystany ze względu na przebiegające przez działkę tory kolejowe. Istotnym elementem inwestycji jest więc przykrycie torów. Pozwoli ono na odzyskanie ponad 1,5 ha powierzchni, którą będzie można efektywnie zagospodarować.


Nowa przestrzeń publiczna

W ramach kompleksu powstanie zupełnie nowa przestrzeń publiczna. Odwiedzający będą mogli odpocząć na placu miejskim z miejscami do siedzenia w otoczeniu zadbanej zieleni, a także skorzystać z oferty kawiarni i restauracji z ogródkami, otwartych do późnych godzin wieczornych. Plac będzie również doskonałym miejscem do organizacji imprez. Wzdłuż zrewitalizowanych nabrzeży kanału Raduni zostanie stworzony ogólnodostępny bulwar przykryty szklanym dachem. Mieszkańcy Gdańska oraz goście zyskają dzięki temu wysokiej jakości przestrzeń miejską w samym centrum aglomeracji, tętniącą życiem i oferującą różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu. Na terenie Forum Gdansk powstaną też nowoczesne powierzchnie biurowe z oddzielnym parkingiem dla pracowników.


Kompleks handlowy

Forum Gdansk zaoferuje 62 000 m2 powierzchni komercyjnej, na której znajdzie się około 200 lokali handlowych i usługowych, największe w Trójmieście, 9-ekranowe Multikino, klub fitness Pure Jatomi, restauracje i kawiarnie oraz wielopoziomowy parking na około 1 100 miejsc. Obiekt jest obecnie skomercjalizowany w ponad 50%. Wśród najemców są już popularne polskie i międzynarodowe marki, w tym: C&A, City Sport, Deichmann, Diverse, Douglas, H&M, Le Coq Sportif, Mango, Pandora, Red Rubin, Rossmann, Solar, Super-Pharm, SWISS, TK Maxx, Triumph, Vistula, W.Kruk, Wólczanka i Yes, a także pięć marek grupy LPP: CROPP, HOUSE, Mohito, Reserved, Sinsay i home&you oraz siedem marek grupy Inditex: Zara, Zara Home, Bershka, Massimo Dutti, Oysho, Pull&Bear i Stradivarius. W strefie restauracyjnej klienci znajdą McDonald’s, Pizza Hut, Burger King i KFC. Lokale w galerii wynajmą też gdańscy przedsiębiorcy, w tym znane i lubiane przez mieszkańców regionu: piekarnia Szydłowski, cukiernia Delicje oraz BIOWAY.


Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska

Ważną częścią Forum Gdansk będzie Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska. Będzie ono pełnić funkcję głównego punktu informacji turystycznej, w którym wszyscy odwiedzający będą mogli zapoznać się z ofertą kulturalną i rozrywkową Gdańska i uzyskać praktyczne wskazówki. W Centrum znajdzie się też sala multimedialna i ekspozycyjna, makieta miasta oraz sala teatralna i kawiarnia. Będzie to punkt startowy wycieczek, który przyciągnie turystów odwiedzających Gdańsk. Powstanie tam również przyjazna przestrzeń do odpoczynku, idealna na spotkanie ze znajomymi, posiłek czy oczekiwanie na przesiadkę w podróży.


Nowa infrastruktura komunikacyjna

W ramach projektu Forum Gdansk zyska nowe rozwiązania infrastrukturalne. Na wiadukcie w ciągu al. Armii Krajowej powstanie węzeł przesiadkowy, który zintegruje komunikację autobusową, tramwajową i kolejową (nowy przystanek SKM Gdańsk Śródmieście). Dzięki temu kompleks będzie doskonale skomunikowany ze wszystkimi częściami Trójmiasta. Dogodny dojazd do obwodnicy trójmiejskiej sprawi, że do Forum Gdansk z łatwością dostaną się również zmotoryzowani.

Targ Rakowy stanie się ciągiem pieszym przechodzącym w plac miejski. Powstanie też ogólnodostępna ulica Nowe Podwale Grodzkie biegnąca pod budynkami, która usprawni przejazd przez teren Forum Gdansk i umożliwi stworzenie podziemnej strefy dostaw do sklepów. Dzięki temu dostawy nie będą uciążliwe dla sąsiadów kompleksu, a dostawcy będą mieli zapewnione komfortowe warunki. W rejonie inwestycji zmodernizowanych zostanie sześć skrzyżowań. Zrewitalizowane zostanie przejście podziemne pod ul. Wały Jagiellońskie, a także Skwer Harcerzy Polskich, który pełni funkcję parku.


Przemyślane rozwiązania projektowe

Projekt koncepcyjny Forum Gdansk przygotowała wewnętrzna pracownia Multi Corporation – T+T Design, za projekt architektoniczny odpowiada Sud Architekt – polski oddział znanej francuskiej firmy projektowej, natomiast gdańskie Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego opracowało rozwiązania w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji drogowej. Projekt architektoniczny Centrum Dziedzictwa Historycznego stworzyło Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni, wybrane w drodze konkursu.

Print Friendly